Strony

piątek, 13 listopada 2009

monopol TPSA działa na wszystkich

Niby to krok na przód... a jednak w sposób uwsteczniający.

Tak, jestem za tym, by dzieci neo z pirackimi niezabezpieczonymi windowsami i wirusami które ślą spam odcinać od netu, niemniej jednak sposób jaki wybrała TPSA, wydaje mi się zły, a kampania informacyjna - niewystarczająca.
Gdyby nie to, że moja narzeczona posiada konto pocztowe na WP i dzisiaj zapytała mnie "o co w tym chodzi" to pewnie nie dowiedziałbym się co planuje nasz kochany monopolista, a jako administrator serwerów pocztowych - jestem w duży sposób zainteresowany tym faktem! O co chodzi?

Telekomunikacja Polska wspólnie z dużymi serwisami pocztowymi zainicjowała zmianę w funkcjonowaniu poczty elektronicznej umożliwiającą zmniejszenie ilości spamu - niechcianej korespondencji mailowej. Polega ona na przeniesieniu komunikacji pomiędzy programami pocztowymi a serwerami z portu 25 na porty 587 i 465. (...) Te działania pomogą zmniejszyć problemy wynikające z nieświadomego wysyłania dużych ilości poczty, m.in. negatywny wpływ na wydajność komputera i przeciążenie domowego łącza internetowego.
Co z tego wynika... od 1 grudnia 2009 roku TPSA wytnie połączenia SMTP między userami a serwerami pocztowymi nie tylko jak piszą w komunikacie "z dużymi serwisami pocztowymi", ale ze wszystkimi serwerami SMTP. 
O ile sam nie korzystam z usług TPSA ani w punktach kolokacji, domu czy pracy o tyle wielu z moich użytkowników tak, a przemigrować muszę wszystkich. Gdyby nie wspomniany przypadek - to oczywiście nie dowiedziałbym się o tym, i spędził zapewne długie godziny na diagnozowaniu - "Panie Marcinie, dlaczego nie mogę wysłać z domu maila". 


Dlaczego w taki sposób? Przeca istnieje wiele bardziej humanitarnych metod... począwszy od limitowania ilości połączeń SMTP na minutę/godzinę/dzień po Layer7  który umożliwia sprawdzanie CO dzieje się w takowym połączeniu. 

Oczywiście  - najlepiej jest zrzucić problem na administratorów/użytkowników a samemu zgarnąć nagrody za WALKĘ ZE SPAMEM. Monopol - totalitaryzm, what's the difference!

0 komentarze: